SPECIFICATION
| Standard(s) | BS 7288:2016 |
| Rating | 13A , 250V~ |
| Type of RCD | Type A |
| Mechanical Latching | Passive / Latching type |
| Switch Type | Double Pole |
| RCD Contact Break | Double Pole |
| Contact Gap | Normal Gap |
| Max Tripping Current | Type A: AC & Pulsating DC 30mA or 10mA |
| Average Trip Time | 30ms |
| Terminal Capacity | 3x 2.5mm² ,2x 4.0mm²,1x 6.0mm² |
| Mounting Box Depth(Min) | 35mm (To suit for 25mm box ,10mm Gasket is optional) |
| Fixing Centres | 60.3mm,120.6mm |
| Size | 86mmx86mmx10mm(Plate thickness) |
| Product Class 1 | Face plate does not need to be earthed |
| Ambient Operating Temperature | -5° to +40°C |
| Recommended Location | Internal Use Only |
| Maximum Installation Altitude | 2000m |
| IP Rating | IP2XD |
LINE DIAGRAM

DOWNLOADS