SPECIFICATION
| Standard(s) | BS 1363 , BS EN 62368 |
| Rating | 13A , 250V~ |
| Switch Type | Single Pole |
| Contact Gap | Normal Gap |
| Tripping Current | 3x 2.5mm² ,2x 4.0mm²,1x 6.0mm² |
| Mounting Box Depth(Min) | 35mm |
| Fixing Centres | 120.6mm |
| Size | 86mmx146mmx10mm(Plate thickness) |
| Product Class 1 | Face plate does not need to be earthed |
| Ambient Operating Temperature | -5° to +40°C |
| Recommended Location | Internal Use Only |
| Maximum Installation Altitude | 2000m |
| IP Rating | IP2XD |
LINE DIAGRAM

DOWNLOADS