SPECIFICATION
| Standard(s) | BS EN 60669-1 |
| Rating | 10 A(X), 250V~ |
| Switch Type | Single Pole |
| Contact Gap | Normal Gap |
| Terminal Capacity | 4 x 1.0mm², 4 x 1.5mm² ,2 x 2.5mm² ,1 x 4.0mm² |
| Mounting Box Depth(Min) | 25mm |
| Fixing Centres | 60.3mm,120.6mm |
| Size | 86mmx86mmx4.5mm(Plate thickness) |
| Product Class 1 | Face plate must be earthed |
| Ambient Operating Temperature | -5° to +40°C |
| Recommended Location | Internal Use Only |
| Maximum Installation Altitude | 2000m |
| IP Rating | IP2XD |
LINE DIAGRAM


DOWNLOADS